Založ si blog

Pé ako Posadnutosť

Je svieže ráno nového dňa. V celom sídle vládlo pokojné ticho a jedinou osobou, ktorá je takto skoro už na nohách je Grófka. Stojí pri najväčšom okne s výhľadom na svoju záhradu. Stojí tam ako socha pokým nezačuje cupotanie ladného kroku na chodbe . Vystihne správny moment a z hurónskym hlasom zajačí.

– ” Mabel ! Mabel poďte sem !”

– “Áno pani už idem !”

Mabel bola osobnou slúžkou pani Grófky. Jej vrtochy zvládala s úsmevom a porozumením. Bola mladá a potrebovala túto prácu.

– “Potrebujem aby ste po raňajkách zašli za Barónom a odovzdali mu moje pozvanie na dnes večer .”

– “Za presne tamtým Barónom ? ” Ukázala priamo na stred záhrady kde stál Barón a šarmantne sa na nich díval bez mihnutia oka.

Grófkin hlas opäť začal stúpať a jej tvár sa zamračila

– “Áno. Nepatrí sa aby dámy naháňali pánov, ale toto už presahuje všetky hranice a musím konať !”

– ” Isteže pani. Ako rozkážete pani.”

Mabel sa úctivo uklonila a odišla rezkým krokom do kuchyne. Cestou rozmýšľala či sa Grófka nezbláznila a či má riskovať jej hnev ak by jej povedala svoj názor.

Blížil sa už obed a Mabel  pri tej všetkej práci zabudla na svoju rannú úlohu. V práčovni k nej podišla iná slúžka s oznamom od Grófky-  že si žiada aby za ňou urýchlene prišla. V tom momente Mabel skrslo v hlave na čo zabudla a prepadla ju panika. Po chvíli sa spamätala ale triaška ju neprešla a tak bežala po schodoch s pocitom ako keby jej telo nebolo jej a rozmýšľala čo povie svojej Pani.

Zaklopala na dvere a zhlboka sa nadýchla a vstúpila do miestnosti.  – “Som tu ako ste chceli Pani.” Povedala rozvážne.

Grófka ako už tradične stála pri okne a ani sa neotočila keď Mabel oslovila so slovami – ” Výborne. Prejdime rovno k veci. Povedzte mi, na čo ste dnes zabudli ? ”

– ” Odovzdať vaše pozvanie Barónovi, pani Grófka. ”

– ” Máte ho pri sebe ? ”

Mabel chytro začala prehmatávať vrecká svojej rovnošaty a jasne odpovedala – ” Áno, mám ho tu.”

– ” Výborne. Teraz chodte za Barónom a odovzdajte mu pozvánku . Tentokrát na Vás osobne dohliadnem z tohoto miesta. ” Ako to dopovedala otočila sa a jej tvár neznačila vôbec nič. Bola ako socha.

Mabel trielila cez celé sídlo, dole schodmi, cez halu a von do záhrady kde prebehla po bielom štrkovom chodníku  ku fontáne kde stál samotný Barón. Posledné metre už spomalila pri myšlienke že ju sleduje Grófka. Vydýchala sa , upravila a pristúpila k Barónovi. Ten už čakal s otvorenou dlaňou a tak mu len pozvánku podala do ruky. Chvíľu sa na seba mlčky dívali. Mabel ukončila stretnutie úklonom a vrátila sa naspať do sídla.

Prešlo pár dní a Mabel bola rada, že Pani jej už nedáva nezmyselné úlohy. No nemohla si nevšimnúť jej zármutok a prchkú náladu v poslednej dobe a tak sa jej milo spýtala.

– ” Trápi Vás niečo Pani ? ”

Grófka bola ticho, ale vyzerala, že sa snaží niečo vysloviť len sa jej to nedá. Mabel jej dala čas lebo vedela, že sa už čoskoro dozvie koreň problému.

-” Ide o Baróna. ” Vyjadrila so zlomeným hlasom . ” Neprišiel. ”

Mabel neverila vlastným ušiam a dokonca na túto správu reagovala s absolútnym prekvapením v tvári. Na jej šťastie ju Pani nevidela, ale na jej nešťastie sa žiaľ otočila keď sa zasmiala.

-” Ako sa opovažuješ ty nehanebné dievčisko ! ”

Mabel onemela a tvár jej zaliala červeň.

-“Ale ale …ja som to tak nemyslela.” Dodala s plačlivým hlasom.

-” Zmizni mi z očí. ” Povedala pomedzi zuby Grófka.

Slúžka zarmútene odišla do svojej izby kde čakala kým jej neprídu oznámiť, že o jej služby už nie je záujem. Mabel čakala do rána a nikto neprichádzal. Zaspala a prebudila sa až pred obedom na strašný krik a buchot. Vyšla zo svojej izby a celá zdesená videla pobehovať personál hore dole po sídle. Spýtala sa inej slúžky o čo ide.

-” Prepáč mohla by si mi vysvetliť čo sa tu deje?! ” Schytila Mabel okoloidúce dievča za ruku .

-” Ty o tom nevieš ? ” Zdesene ju okríkla a pokračovala keď Mabel neodpovedala.  ” Poď ! ” A strhla ju so sebou a bežali von do záhrady.

Mabel už z diaľky videla, že Barón leží vo veľkej červenej mláke. Ako pristupovala bližšie všimla si, že tá mláka sú hodvábne červené šaty. Áno, v tých šatách bola oblečená Grófka.

Mabel stála nad nehybným telom a len pre seba si povedala, ” Ona to myslela úplne vážne.” Toto počula iná služobná a spýtala sa jej.

– ” Ty si o tom vedela ? ”

-” Ja som si myslela, že žartuje….keď mi dávala absurdné úlohy. ”

-” Bola pridlho sama a osamelosť jej zatemnila myseľ a tak sa rozhodla zamerať na muža, ktorého lásku nepocíti. Ktorého môže zmeniť a vdýchnuť mu život. Muža, ktorý ju neodmietne a ktorý bude iba jej …”

Tu jej do reči skočila Mabel,  ” Veď mohla mať koho len chcela. Normálneho živého človeka.”

-” A vidíš predsa si vybrala sochu vo fontáne. ”

 

 

 

el ako Láska

05.11.2015

Betka bola mladé dievča. Betka bola nevinné dievča. Betke povedali aby nechodila do lesa. V lese bola jaskyňa. V jaskyni žila beštia. Betka mala rada beštie. Jedného dňa Betka nevydržala a utiekla viac »

Donald Trump

Odvolací súd potvrdil neplatnosť Trumpovho imigračného dekrétu

25.05.2017 21:19

Americký odvolací súd potvrdil pozastavenie platnosti dekrétu, ktorým Donald Trump dočasne zakázal vstup do USA obyvateľom šiestich krajín.

Donald Trump, USA

Trump na summite odstrčil čiernohorského premiéra, ktorý bol pred ním

25.05.2017 20:01

Americký prezident Donald Trump okrem svojho prvého prejavu pred lídrami aliančných krajín upútal pozornosť takisto nevyberaným správaním.

ľsns, kotleba, kotlebovci, fašisti, extrémisti,

Bárány o zrušení ĽS NS: Dôkazné bremeno bude na prokuratúre

25.05.2017 20:00

Ústavný právnik Eduard Bárány v rozhovore pre Pravdu hovorí, že zrušenie Kotlebovej ĽS NS v konaní pred Najvyšším súdom môže ovplyvniť samotná činnosť strany a jej propaganda.

Papademos, Venizelos, Grécko

Na bývalého gréckeho premiéra Papademosa spáchali atentát

25.05.2017 18:39

V centre gréckej metropoly Atény bol zrejme spáchaný atentát na bývalého premiéra Lucasa Papademosa.

Thaddeus

Some of them want to use you- Some of them want to get used by you- Some of them want to abuse you- Some of them want to be abused. (Eurythmics - Sweet Dreams)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2
Celková čítanosť: 2053x
Priemerná čítanosť článkov: 1027x

Autor blogu

Kategórie

Archív